Carnival winners in Arima
ARIMA JUNIOR CARNIVAL
Kings
Large Band 1st – Apparition/Seon Lopez Mini Band 1st – Moods/Ryan Sooknanan
Queens
Mini Band 1st – Celebration of Life/Nikkita Katwaroo
Small Band 1st – Bird Bath/Jordane Hooker
PARADE OF BANDS
Large
1st – Its Nature’s Way/Arima Boys RC;
2nd – Under the Sea/Santa Rosa Carib Community
Small
1st – Road March Sweet Fuh So/Cunapo RC 4H Club;
2nd – In My Garden/Mascoteers Mini
1st – Colours of Life/Hott Stuff Promotions; 2nd – The Middle Passage/Trini Tinimites
INDIVIDUALS – Female
Large Band
1st – Rain Storm/Jahira Harris;
2nd – Precious/Azeria Bartlett;
3rd – Harmony In Motion/Seren Garcia
Small Band
1st – A Garden Belle/Hershelle Browne;
2nd – Bahai Girl/Shirel Boatswain;
3rd – Jean & Dinah/Ornella Stewart;
4th – How Sweet It is/Neighlah Richards;
5th – Jean & Dinah/Samantha Palto;
6th – Queen Bee/S Quash O’Brien;
7th – Along Came A Spider/Chelsea Romero.
Mini Band
1st – Peace/Asley Rambharose;
2nd – Green and Envy/Gail Katwaroo
INDIVIDUAL – Male
Large Band
1st – Horray/Tyrill Gittens
Small Band
1st – Here Comes the Sun/Justin Joseph; 2nd – Bass Man/Shaquille De Freitas; 3rd Dollar Wine/Akiel Gobin
Mini Band
1st place – Love/Nikolia Jagdeo
CARNIVAL MONDAY
J’OUVERT
Individual
1st – Ah Having Ah Party/Maxie Assie;
2nd – Kind Fedinand/Peter O’Brien;
3rd – Queen Victoria/Allison O’Brien
PARADE OF BANDS J’OUVERT
Large
1st – Celebrating Arima/Royal Citizens
Small
1st – See Colours/Mt Pleasant Committee; 2nd – White Pants Tight/D’Element Crew
MONDAY EVENING
Large
1st – Rediculous/Mudd Dutt.Com;
2nd – Jewels/Hard Hat Crew;
3rd – Colours Again/Mt Pleasant Mas Committee;
4th – De White Pants Tight/Arkadians Sports Club
Small
1st – We Own/G W Associates;
2nd – Barackhanal/Bismarck – Perry Morris
Mini
1st – Colour Me Bad/Cocorite Rd Groovers
CARNIVAL TUESDAY ‘09
PARADE OF BANDS
Large
1st – We Kind of Mas/Rudolph Bailey & Associates;
2nd – Under De Sea/Santa Rosa Carib Community
Small
1st – Festivals Around the World/Jueyn Crew
Mini
1st – In My Garden/Claire Moreau & Associates;
2nd – Undersea Kingdom/Mas Camp Club
KINGS & QUEENS
Kings
Large Band
1st – Seaweed Splendour/Anthony Diaz
Mini Band
1st – Creature From Under the Sea/Lloyd Daniel;
2nd – The Weeds are Making Mas/Adda Gaskin
Queens
Large Band
1st – Seaweed Splendour/Wendy Pierre; 2nd – Snow Queen/Patricia Bailey;
3rd – Goddess of the Night/Tamika Bailey
Small Band
1st – Creole Woman Africa/Abby Jarvis
Mini Band
1st – An Ornamental Garden/Karen De Matus;
2nd – Enchanted Mermaid /Sherry Ann Daniel
INDIVIDUAL – Female
Large Band
1st – Fire Goddess/Marsha Jeffrey;
2nd – Snow Princess/Chenelle Greaves
Mini Band
1st – Beauty in My Garden/Carismal Charles
Individual
1st – Heavy T Bumper/Cyrilese Phillip;
2nd – Heavy T Bumper/Mary Picton
INDIVIDUAL – Male
Small Band
1st – Son of Cochise/Gregory Gabriel;
2nd – Brazillian Soca Samba/Henry Daniel
Individual
1st – King Cantankerous Robber/Rasheed Hosein
PARADE OF STEELBANDS
Carnival Monday
1st – Lambada/Arima Golden Symphony; 2nd – Doh Try Dat/Nostalgic Steel Orchestra; 3rd – My Way/Simple Sound Steel Orchestra;
4th – Bacchanal Time/Arima All Stars;
5th – Stand By Me/Brazil Rx 4
Carnival Tuesday
1st – Blue Cresendo/Arima Golden Symphony;
2nd – Brazillian Flag Woman/Melodians;
3rd – Blue Cresendo/Arima Angel Harps;
4th – Ragga Poom Poom/Nu Pioneers Pan Groove; 5th – Wild N Wonderful Steelband/Pan On The Move
Comments
"Carnival winners in Arima"